Stredná poľnohospodárska odborná škola

079 01 Veľké Kapušany

tel./fax 056/6382427, e-mail: skola@sposkap.svcmi.sk, www.sposvkapusany.edu.sk

riaditeľka školy: PhDr. Mária Kaletová

Stredná poľnohospodárska škola vo Veľkých Kapušanoch má vyše 50 ročný tradíciu, v priebehu polstoročia vychovala desiatky odborníkov poľnohospodárov. Sme hrdí na úspechy našich bývalých žiakov, ktorí sa uplatnili v rôznych sférach spoločenského života a sú príkladom pre dnešnú mladú generáciu.

Štvorročné štúdium

4210613 AGROPODNIKANIE : alternatívne poľnohospodárstvo (štvorročné štúdium)

V odbornom zameraní alternatívne poľnohospodárstvo poznať princípy a osvojiť si metódy alternatívneho pestovania rastlín a alternatívneho chovu zvierat, ako aj špecifické otázky ekologickej úpravy, spracovania  uskladňovania produktov. Zásady marketingu a predaja, princípy a možnosti podnikateľských činností v oblasti agroturistiky.

4210611 AGROPODNIKANIE: agroturistika (štvorročné štúdium)

Pozná princípy rozvíjania aktivít a špecifických činností v agroturistike podľa miestnych a prírodných podmienok na uspokojovanie rekreačných potrieb turistov, metódy marketingu a jeho využitie v agroturistike, požiadavky a potreby ubytovacích služieb a ďalších doplnkových služieb/športových, kultúrnych a pod./ agroturizmu, prínos agroturistiky pre poľnohospodárske podnikateľské subjekty.

4210608 AGROPODNIKANIE: poľnohospodársky manažment ( pomaturitné štúdium-dvojročné)

Pozná princípy rozvíjania podnikateľských aktivít a špecifických činností v agroturistike. V rámci odboru agroturistika pripravujeme študentov pre odborné riadiace činnosti v oblasti hotelierstva  a služieb vidieckeho turizmu. V agroturistike sa absolvent uplatňuje ako manažér strednej úrovne v pohostinských zariadeniach - pracovník školskej jedálne, závodnej jedálne, pre oblasť malého a stredného podnikania v oblasti gastronómie a hotelierstva. Pripravujeme európskeho študenta pre odbornú činnosť v oblasti agroturistiky a služieb v cestovnom ruchu pre domáci a zahraničný trh práce.

Deň mladých poľnohospodárov  symbolizuje úsilie mladej generácie zachovať tradície a originalitu nášho regiónu. Tradície, ktoré vytvorili naši predkovia sú neodmysliteľnou súčasťou a spojitosťou existencie mladej generácie.

V každodennom zrýchlenom tempe životného kolobehu, si neuvedomujeme dôležitosť poľnohospodárskej produkcie. Človek žijúci oddávna v tejto lokalite sa pripútal k pôde, pretože mu poskytla obživu. Dnes vo svete vedy a techniky nedoceňujeme dôležitosť darov zeme, sú samozrejmosťou nášho života.

Koreň a výhonky - tento súvzťažný vzťah staršej generácie a mladšej generácie, odráža potrebu spojitosti a odovzdávania životných skúseností - vám krehkým a zraniteľným výhonkom mladej generácie. Dnešný deň je vyjadrením blízkeho vzťahu k regiónu, k ľudovým tradíciám a neoceniteľným hodnotám ľudskej tvorivosti. Vytvára priestor na prezentáciu odvetví poľnohospodárstva, zručnosti a talentu žiakov našej školy. Je zrkadlom hlbokých premien v myslení a konaní dnešnej mladej generácie.

Sme vďační nášmu regiónu za tradície, prírodné krásy a ľudovú kultúru. Pôda nás obdarúva nesmiernym klenotom úrodou, vážme si ju ochraňujme i pre ďalšie generácie.

Študijné odbory umožňujú:

• doplniť vedomosti v oblasti cudzieho jazyka v 3 jazykoch EÚ na veľmi dobrej úrovni, rastlinnej výroby, živočíšnej výroby, informatiky, ekonomiky, cestovného ruchu, stolovania, psychológie medziľudských vzťahov, marketingu, gastronómie.

• získanie vodičského oprávnenia skupiny T a B

• odborné exkurzie AGROKOMPLEX - Nitra, FLÓRA -Budapešť

• účasť na odborných súťažiach na Slovensku a v zahraničí, Maďarsku, Rumunsku

• zúčastňujeme sa medzinárodnej odbornej súťaže- ,,Naša spoločná vec"

• aktívne sa podieľame na medzinárodnej odbornej súťaži - ,,Poznaj a chráň"

• súťaže v anglickom jazyku : ,, Join Multimedia - Informatika", ,,Poklady môjho regiónu" - národné tradície

• odborné Besedy s podnikateľmi zo zahraničia

• škola realizuje projekt Otvorená škola - Infovek, sme školiacim strediskom IKT prihláška na školenie

• vzájomná spolupráca  ekológov na medzinárodnej úrovni

• plavecký, lyžiarsky výcvik

• nadväzujeme kontakty s domácimi a zahraničnými partnermi v oblasti agroturistiky, hotelierstva, agroturistického školstva v Maďarsku, Poľsku, Rumunsku

• úspešným študentom sprostredkovávame odborné praxe v zahraničí

• udržiavame priateľské kontakty s družobnými školami v zahraničí i doma

• škola každoročne organizuje odbornú súťaž stredných poľnohospodárskych škôl pod názvom ,, Poznaj a chráň"

Zvýšenú pozornosť venujeme

• nadaným a talentovaným žiakom formou záujmovej krúžkovej činnosti

• na škole pracuje 15 druhov záujmových krúžkov

• počas školského roka organizujeme: recitačnú súťaž, Deň otvorených dverí

• Vianočný koncert, Deň mladých poľnohospodárov, Deň narcisov, Deň matiek

• Besedy s rodičmi - výchova a správanie sa mladých študentov v modernej spoločnosti

• návšteva divadelného predstavenia 2x ročne

• vydávame školský časopis - SPoŠKO

• možnosť výmennej praxe v zahraničí Česká republika, Maďarsko, Poľsko

ŠKOLSKÁ JEDÁLEŇ

• možnosť výberu obedov z 2 hlavných jedál

• doplnkové jedlo - desiata (obložený rožok, obložená žemľa, výber z viacerých druhov pečiva)

Študenti školy majú k dispozícii školský bufet so širokým sortimentom tovaru.

Perspektívnym cieľom školy je usilovať sa o to, aby sa naši žiaci vedeli uplatniť v podnikateľskej sfére, v oblasti služieb, cestovného ruchu a ochrany životného prostredia. V budúcnosti chceme prispieť k rozvoju a pozdvihnutiu regiónu. K naplneniu týchto cieľov hľadáme priaznivcov ochotných pomôcť, ktorí by podporili naše zámery. Ak sa naše plány podarí realizovať, naša škola nebude mať iba peknú minulosť, ale i perspektívnu budúcnosť.