Odborná prax

Úlohou predmetu prax je pripraviť žiakov na prácu v podnikoch poľnohospodárskej výroby, v službách, na farmách a na ďalších pracoviskách súvisiacich s prvovýrobou a spracovaním poľnohospodárskych výrobkov tak, aby vedeli odborne vykonávať pracovné činnosti, plniť úlohy vyplývajúce z funkcie stredných kvalifikovaných technicko - hospodárskych pracovníkov. Ďalej si osvoja aj úlohy súvisiace s riadením výroby, fariem a poľnohospodárskych usadlostí, agroturistických aktivít a služieb. Prax významne zvyšuje účinnosť odborného teoretického vzdelania a prispieva k pracovno - morálnej a ekologickej výchove žiakov.

Žiaci si v predmete prax osvoja pracovné techniky a technologické postupy, získajú základné skúsenosti z organizácie pracovných postupov, spôsobov riadenia menších pracovných tímov, naučia sa posudzovať namáhavosť a zložitosť pracovných úkonov a hodnotiť kvalitu vykonanej práce. Súčasne získavajú návyky v dodržiavaní zásad hygieny, ochrany zdravia pri práci, životného prostredia a návyky celkového ekologického správania.

Prax je jeden z predmetov kde sa najvýraznejšie ukazuje previazanosť jednotlivých odborných predmetov formou medzipredmetových vzťahov. Prax integruje celý obsah odborného vzdelania.

V odbore AGROPODNIKANIE denného štúdia sa na oboch odborných zameraniach /Agroturistika, Alternatívne poľnohospodárstvo/ vyučujú nasledovné formy praxe:

UPRA - Učebná prax: je rovnomerne rozdelená počas štyroch rokov štúdia. V 1. a 2. ročníku sa vyučujú spoločné témy pre všetky odborné zamerania, v 3. a 4. ročníku sa vyučujú témy podľa odborných zameraní. Býva realizovaná formou týždenných blokov, alebo je zapracovaná do rozvrhu.

OIPRA - Odborná individuálna prax: ktorú absolvujú žiaci individuálne / vo dvojiciach/ v zmluvných poľnohospodárskych podnikoch vždy jeden týždeň v prvom a jeden v druhom polroku.

OPRA - Odborná prax: je zaradená v 3. ročníku, keď už majú žiaci potrebné teoretické a najmä odborné znalosti. Na našej škole býva realizovaná vykonávaním odborných úkonov a brigád, manuálnych činností na účelovom zariadení školy / školská záhrada/ a aj v podnikoch a firmách doma aj v zahraničí napr.: vinobranie, dozbery, negatívne výbery, biometrika, sadenie, zbery, práce so substrátmi a pod. v okolitých poľnohospodárskych podnikoch. Odborné praxe sa realizujú aj v zahraničí napr. chmeľové brigády v ČR, práce na školských hospodárstvach partnerských zahraničných škôl v MR a vo výhľade sú aj iné štáty.

POPRA - Prázdninová odborná prax: žiaci ju absolvujú na základe individuálne uzavretých zmlúv v rozličných podnikoch poľnohospodárstvo - potravinárskeho komplexu v závere tretieho ročníka.

Na výkon praxe žiakov má škola niekoľko zmluvných podnikov:

AGROPRODUKTA a. s. Veľké Kapušany - je zameraná na hydroponické a klasické pestovania zeleniny, kvetov a okrasných rastlín.

APIS spol. s r. o. Veľké Kapušany - firma zameraná na výkup, spracovanie, balenie poľnohospodárskych produktov /med, orechy, mak, fazuľa.../, ako aj ich export a import.

AGRO DRUŽSTVO Vojany - zamerané na poľnohospodársku prvovýrobu / RV, ŽV/.

AGROSPOL PD Čierne Pole - zamerané na rastlinnú a živočíšnu výrobu.

MATEX  spol. s r. o. Veľké Kapušany - podnik zameraný na prvovýrobu, na výrobu osiva poľnohospodárskych plodín.

ROĽNÍCKE DRUŽSTVO Veľké Kapušany - je družstvo klasického typu s pomerne veľkou výmerou poľ. pôdy a širokou škálou pestovaných plodín a chovaných zvierat.

Témy predmetu Prax tvoria základ praktickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky.

Hodinová dotácia Praxe v jednotlivých ročníkoch je nasledovná:

1. ročník 2. ročník 3. ročník 4. ročník
UPRA 90 120 120 120
OIPRA 60 60 70 70
OPRA - - 70 -
POPRA - - 35 -

Na dvojročnom pomaturitnom štúdiu je prax realizovaná formou individuálnych praxí v týždenných blokoch, ak aj praxí v rôznych inštitúciách a firmách, napr. Daňový úrad, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, Slovenská sporiteľňa, Katastrálny úrad, Geokart, poisťovne, banky, Agroprodukta, Apis a pod. Žiaci v závere štúdia obhajujú záverečnú prácu pred maturitnou komisiou. Táto alternatíva praktickej maturitnej skúšky je voliteľná aj na štvorročnom dennom štúdiu.