Učebné osnovy

Úlohou každej školy je pripraviť svojich absolventov tak, aby boli v ďalšom období svojho života úspešní. Aj keď výsledný efekt nezáleží len od školy, škola a jej pedagógovia zohrávajú v tejto súvislosti nezastupiteľnú úlohu. Škola svoj vplyv uplatňuje prostredníctvom obsahu vzdelávania určovaného učebnými osnovami a súčasne aj metódami, spôsobom a prístupmi, akými jej pedagógovia postupujú.

Celkovým cieľom projektu je vytvoriť, overiť a upraviť učebné osnovy vzhľadom na aktuálne potreby trhu práce regiónu a spoločnosti založenej na vedomostiach. Tento cieľ rozvíja globálny cieľ Sektorového operačného programu Ľudské zdroje, ktorým je „rast zamestnanosti založený na kvalifikovanej a flexibilnej pracovnej sile“.

Projekt je zameraný na redukciu nezamestnanosti absolventov študijných odborov SPoŠ zvýšením účasti zamestnávateľov na profilácii odborného vzdelávania a prípravy so špecifickými potrebami na regionálnom trhu práce a rozvoj kľúčových kompetencií, podnikateľských vedomostí a zručností v oblasti informačných a komunikačných technológií. Aktivity projektu umožnia študentom zlepšiť schopnosť uplatniť sa na trhu práce, zlepšiť zamestnanosť mladých.

V počiatočnej fáze je potrebné vytvoriť nové učebné osnovy rešpektujúce požiadavky zamestnávateľov podľa vyhodnotených dotazníkov pre všetky predmety príslušnej kategórie so zameraním na využitie nástrojov projektového vyučovania. Spolu sa vyhotoví 37 nových učebných osnov. V rámci ekonomických predmetov – 15, predmetov živočíšnej výroby – 6, predmetov rastlinnej výroby – 5, anglického jazyka – 6 a informatiky – 5 osnov. Vypracovanie učebných osnov je potrebné vyhotoviť v súlade s ustanoveniami zákonač.29/1984 Zb. o sústave základných a stredných v znení neskorších predpisov.