Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou. 

 

 

STREDNÁ POĽNOHOSPODÁRSKA ŠKOLA VEĽKÉ KAPUŠANY



Učebné osnovy predmetu



PSYCHOLÓGIA PRÁCE A MEDZIĽUDSKÉ VZŤAHY

(voliteľný predmet)


Študijný odbor:

4210 6 00

 

agropodnikanie
Odborné zameranie:

13

  alternatívne poľnohospodárstvo
 

11

  agroturistika



Denné štúdium absolventov základnej školy


1. Charakteristika predmetu

Úlohou predmetu psychológia práce a medziľudských vzťahov je poskytnúť žiakom niektoré poznatky zo psychológie práce s ťažiskom na oblasť práce s ľuďmi. V prvých teoretických okruhoch by mali žiaci získať určité poznatky o základných psychologických pojmoch o determinácii psychiky a o osobnosti. Témy druhého teoretického okruhu by im mali poskytnúť poznatky týkajúce sa psychologických aspektov pracovného prostredia, fyzikálneho, ale predovšetkým sociálneho, ktoré sú základom pre vytváranie a formovanie dobrých medziľudských vzťahov a priaznivých sociálnych podmienok pracovnej činnosti. Ďalšie témy sú zamerané na rozvoj komunikačných, riadiacich a organizačných schopností žiakov so súčasným osvojením si základných princípoch spoločenského správania sa.
Pri výučbe predmetu psychológia a medziľudské vzťahy sa uplatňujú zásady projektového vyučovania.
Voliteľný predmet psychológia a medziľudské vzťahy je zaradený do 3. ročníka.
Rozpis učiva je rozpracovaný v tematickom pláne podľa potrieb odborného zamerania a požiadaviek trhu práce v regióne školy.



2. Rozpis učiva

3. ročník
(2 hodiny týždenne, spolu 58 hodín)

Teória

Počet hodín

       

1.

  Poznatkový systém psychológie, činnosť a osobnosť

11

     
    1.1.   Predmet psychológia. Hlavné smery psychologického myslenia. Vymedzenie základných pojmov: psychika, vedomie, nevedomie, prežívanie a správanie. Členenie psychologických vied. Psychológia práce, jej predmet a úlohy.  
    1.2.   Osobnosť človeka. Všeobecná charakteristika osobnosti, vlastnosti osobnosti a ich úloha v živote a v práci. Vymedzenie základných pojmov: postoje, záujmy, hodnoty, ašpirácie, frustrácia.  
    1.3.   Význam sebadôvery. Sebavedomie a sebaistota z psychologického hľadiska. Dvanásť zásad ako získať sebadôveru. Pravidlá sebaprezentácie pri hľadaní pracovného miesta.  
           
2.  

Psychologické prístupy k práci a pracovným podmienkam

19
           
    2.1.   Pracovná činnosť z psychologického hľadiska. Klasifikácia a štruktúra pracovných skupín. Pracovný výkon a výkonnosť, ukazovatele výkonu, činitele ovplyvňujúce pracovný výkon, ukazovatele výkonu.  
    2.2.   Psychologické aspekty pracovného prostredia: fyzické faktory pracovného prostredia a ich vplyv na človeka, estetika a ekológia pracovného prostredia, sociálne pracovné prostredie. Vpyv farieb na človeka.  
    2.3.   Motivácia k práci a pracovná spokojnosť. Motivácia a stimulácia pracovníkov, hmotné a sociálne stimuly k práci. Prejavy nesprávneho motivovania pracovníkov.  
    2.4.   Stres a záťažové situácie. Formy stresu, dôsledky stresu. Medziľudské vzťahy v pracovnej skupine. Konflikt. Štádiá konfliktu. Spôsoby riešenia konfliktov. Možné výsledky riešenia konfliktov.  
    2.5.   Psychológia v personálnej práci. Základné ciele a úlohy personálnej práce, prijímanie a rozmiestňovanie pracovníkov. Hodnotenie pracovníkov, odborný rast a rozvoj pracovníkov, rekvalifikácia.  
       
3.  

Psychologické aspekty komunikácie

14
           
    3.1.   Komunikácia. Formy komunikácie. Zásady a pravidlá komunikácie. Najčastejšie chyby pri komunikácii.  
    3.2.   Neverbálna komunikácia. Význam prvého dojmu. Hlas a jeho význam pri komunikácii. Mimika, reč očí, destikulácia, haptika, postoje tela, pohyby tela.  
    3.3.   Umenie telefonovať. Telefonovanie na pracovisku.  
    3.4.   E-mailovanie. Charakteristika e-mailu. Anatómia e-mailu.  
           
4.  

Osobnosť riadiaceho pracovníka a psychologické problémy riadenia

8
           
    4.1.   Osobnosť riadiaceho pracovníka, jeho odborné, organizátorské a osobnostné vlastnosti. Podmienky manažérskej úspešnosti. Rozdelenie času manažéra. Efektívne plánovanie času.  
           
5  

Abeceda úspešnosti v spoločenskom styku

6
           
    5.1.   Správne oslovenie. Funkcia pozdravu. Správne predstavenie sa, používanie vizitky. Pozívanie hostí, prijímanie návštevy.  
    5.2.   Význam obliekania.